Schody zabiegowe w aranżacji wnętrz

Budowa domu, a także remont mieszkania wielopoziomowego to inwestycje, które wymagają podjęcia wielu ważnych decyzji. Decyzje te będą mieć wpływ nie tylko na wygląd pomieszczeń, ale także ich funkcjonalność – doskonałym przykład stanowi tutaj wybór schodów. Schody to element wyposażenia, który powinien zapewniać wygodny dostęp do pomieszczeń znajdujących się na wyższych kondygnacjach, ale jednocześnie pełniący funkcję dekoracyjną. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów schodów, a jednym z chętniej wybieranych są schody zabiegowe.

Czym są schody zabiegowe?

Schody zabiegowe to świetne rozwiązanie dla wysokich pomieszczeń o niewielkiej powierzchni. W takich miejscach nie da się zamontować schodów prostych, gdyż byłyby zbyt strome, a przez to niewygodne i niebezpieczne. Nie ma również możliwości wykonania schodów wachlarzowych lub dwubiegowych ze spocznikiem, ponieważ ilość miejsca nie jest wystarczająca.

Schody dwubiegowe ze spocznikiem to rozwiązanie bardzo wygodne, ale chcąc ograniczyć wielkość całej konstrukcji, część inwestorów rezygnuje ze spocznika i w jego miejsce wstawia stopnie. W miejscu spocznika następuje zmiana kierunku ruchu na schodach, dlatego stopnie nie są prostokątne, a przyjmują kształt trapezu (niekiedy trójkąta). Dzięki takiemu rozwiązaniu maleje liczba stopni na obu biegach, a co za tym idzie – schody zajmują mniejszą powierzchnię.

Właściwe wykonanie schodów zabiegowych

Wykonanie schodów zabiegowych należy zlecić fachowcom, którzy zadbają o to, by poruszanie się po schodach było wygodne i bezpieczne. Gotowe schody z zabiegiem można też zamówić prosto od producenta. Najczęściej są to schody wykonane z drewna na wzór dawnych schodów młynarskich. Obecnie takie modele cieszą się ogromną popularnością.

Co to znaczy, że schody zabiegowe wykonane są właściwie? Przede wszystkim zwróćmy uwagę, że w pobliżu zakrętu znajduje się blisko siebie sześć do ośmiu stopni, które w tym miejscu są bardzo wąskie. To już stanowi utrudnienie dla osób poruszających się po takich schodach, a jeśli dodatkowo każdy stopień będzie miał inną szerokość czy wysokość, schody staną się wręcz niebezpieczne. Dobre schody zabiegowe to zatem takie, w których każdy stopień ma jednakową wysokość, a te, które znajdują się najbliżej zakrętu, w swojej środkowej części mają taką samą szerokość, jak pozostałe stopnie proste. Poza tym starajmy się unikać montowania stopni trójkątnych. Znacznie wygodniejsze są stopnie trapezowe.

Schody zabiegowe jako element dekoracyjny

Drewniane schody z zabiegiem doskonale wyglądają zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i nawiązujących do najnowszych trendów. Świetnie komponują się zwłaszcza ze ścianami w jasnych kolorach i drewnianymi podłogami. Schody młynarskie dostępne są w szerokiej gamie kolorów, choć największą popularnością cieszą się modle w naturalnym kolorze drewna.