Nietypowa perspektywa – siła designu

Czy perspektywa jest ważna

Perspektywa w sztuce to w zasadzie podstawa. Nie chodzi tutaj tylko o techniki w malarstwie czy innych sztukach graficznych pokazujące jak ciekawie można się bawić z perspektywą, ale chodzi tutaj raczej o szeroko rozumiane pojęcie perspektywy w patrzeniu na otaczającą nas rzeczywistość. Podstawą każdej sztuki jest przecież fakt doświadczania świata i nasze doświadczenie. To jak widzimy świat, a wiec jaką mamy konkretną perspektywę determinuje naszą sztukę.

Nietypowa perspektywa to coś co sprawia, że sztuka się wyróżnia i ma szansę się przebić. Gdyby każdy z nas patrzył na świat tak samo nie byłoby w zasadzie mowy o tym, aby zaistniało cos innego i przyciągającego uwagę. Sztuka jest zatem nietypowe spojrzenie na świat i wyłowienie z niego elementu, który staje się punktem centralnym naszej sztuki. Nietypowa perspektywa to jednak nie tylko nietypowe podejście czy spojrzenie, to także rodzaj sugestywnej mocy przekazu, która sprawia, że inni chcą także patrzeć na świat poprzez filtr naszej sztuki. Zatem sztuka, która odnosi sukces to taka, która  z jednej strony oferuje nam nietypowe spojrzenie na rzeczywistość, a drugiej strony jest na tyle sugestywna, że chcemy je choćby na pewien czas przejąć.

Dlaczego nietypowa perspektywa jest tak trudna do znalezienia

perspektywaNietypowa perspektywa, która jednak ma siłę i moc przekazu nie jest jednak tak prosta do znalezienia. Wynika to głownie z faktu, że tego typu nietypowa perspektywa nie jest tak bardzo łatwa w odbiorze i nie jest powszechna. Poza tym, w dobie wszechogarniającej bylejakości i nudy nowa perspektywa, która pokazuje, że świat ma więcej kolorów niż nam się na początku wydaje nie ma łatwej drogi.

Istotny jest tutaj także fakt, że jako istoty ludzkie cenimy sobie jednak bardziej to co znajome i oswojone, a nie to co sprawia, że wychodzimy z utartych torów i że zaczynamy postrzegać coś inaczej lub, że nagle po prostu dostrzegamy coś czego wcześniej w ogóle nie widzieliśmy. Nietypowa perspektywa ma więc to do siebie, że jest niepokojąca, inna, obca a więc może się wydawać niebezpieczna. Cenimy sobie istniejący porządek świata i w gruncie rzeczy większość z nas wcale nie chce go zmieniać. W praktyce oznacza to, że każdy nietypowy design czy projekt nie będzie łatwy w odbiorze. Wnioski tutaj są proste, sztuki trzeba się niejako nauczyć i nie da się w pełni odczuwać jej piękna czy nietypowości jeśli nie wiemy na co patrzymy  a wszechobecna  nuda wypatrzyła nasza dotychczasową perspektywę. Nauka oznacza oczywiście po części rodzaj wpojenia i ograniczenia, ale z drugiej strony jeśli podchodzimy do niej świadomie możemy liczyć na poszerzenie horyzontów.