Kolor ścian – jak wybrać

Nowoczesny kolor ścian

Wybór koloru ścian wbrew pozorom to nie tak prosta sprawa. Na pierwszy rzut oka może się faktycznie wydawać, że kwestia koloru ściany jest prosta, wybieramy to co nam się podoba wcale tak nie jest. Wybierając kolor ścian musimy uwzględnić szereg bardzo ważnych czynników. Mowa tutaj przede wszystkim o takich kwestiach jak: kolor mebli, kolor zasłon czy firanek, kolory dekoracji i innych mniejszych elementów, kolory innych pomieszczeń, kolory dywanów, trendy w kolorystyce itd. Liczy się tutaj także ogólny styl pokoju czy pomieszczenia, które zamierzamy pomalować – mowa tutaj przede wszystkim o tym czy chcemy nawiązać do nieco bardziej tradycyjnego stylu i skupimy się na kolorach natury (najczęściej będą to brązy, beże, czy odcienie szarości) czy też bardziej odpowiada nam styl nowoczesny i wtedy wybierzemy kolory białe z domieszką nieco bardziej zdecydowanych kolorów. Kolor ścian to zatem trudna decyzja. Jak wybrać tak aby nie żałować i co może nam pomóc?

Jak wybrać

kolorowe dekoracjeW przypadku wyboru koloru ściany przydatne mogą być przede wszystkim takie rzeczy jak aplikacje czy programy online, które pozwalają na zabawę kolorem, na wizualizację koloru na przykładzie naszych własnych zdjęć samych mebli czy w ogóle wnętrz. Poza tym, pomocne mogą być także gotowe próbki kolorów w formie próbki rzeczywistej farby, która umożliwia nam pomalowanie fragmentu ściany lub w formie coraz bardziej popularnych naklejek, które możemy przykleić na ścianie czy nawet na meblach i w ten sposób mieć faktyczną możliwość porównania tego jak taka farba będzie faktycznie wyglądała. Poza tym, trzeba także pamiętać o tym, że nowoczesny kolor ścian nie zawsze musi oznaczać, że skupimy się tylko i wyłącznie na tych wyżej wymienionych kolorach takich jak: różnego rodzaju odcienie bieli czy też bardzo intensywne kolory, które tę biel będą przełamywać. Możemy tutaj równie dobrze pomyśleć o takich kolorach jak na przykład  beże i przełamać ich pozorną monotonią dodatkami o ciekawej kolorystyce.

Nowoczesność a tradycja

Nowoczesny kolor ścian nie oznacza także, że cały wystrój powinien być nowoczesny. Co ciekawe, meble i dekoracje mogą bazować na tradycyjnym wystroju wnętrz, a bardziej będzie się tutaj liczyć po prostu nowoczesne podejście do całego tematu, a  także  to w jaki sposób wykorzystamy kolor ścian by podkreślić charakter naszych pomieszczeń. Co ciekawe, sam kolor nie musi zwracać uwagi i może po prostu służyć jako tło – na przykład dla ciekawej tapety ściennej o niezwykle intensywnej kolorystyce. Możliwości mamy naprawdę bardzo wiele.